W jaki sposób pielęgnować o schody marmurowe?

W jaki sposób pielęgnować o schody marmurowe?

Choć jest mniej trwały niż granit, to jest łatwiejszy w obróbce. Marmur jest tworzywem o niskiej nasiąkliwości, łatwym do polerowania na lustrzany połysk. Schody z tego materiału odbierane są jako przytulne, ciepłe, a dodatkowo pasują do każdego stylu. Marmur służy do produkcji stopnic, podstopnic, a także balustrad i podestów. Jednak decydując się na tego rodzaju wyroby nie można zapominać o odpowiedniej ich impregnacji.

Ochrona przed trwałym zaplamieniem

Schody marmurowe w przypadku wystąpienia uszczerbków wymagają interwencji doświadczonego kamieniarza. Najczęściej w celu usunięcia uszkodzeń stosuje się szpachlę epoksydową lub cementową. Systematyczna impregnacja przy użyciu odpowiednich środków chemicznych daje gwarancję ochrony przed trwałym zaplamieniem. Należy pamiętać o wykonaniu takiego zabiegu bezpośrednio po dokonanym montażu. To niezwykle istotny moment, który warunkuje późniejszą trwałość schodów z marmuru.

Co należy stosować, aby czyścić schody z marmuru?

Odpowiednie zabezpieczenie wymaga użycia specjalnych narzędzi i środków myjących. Wówczas schody marmurowe będą impregnowane według wytycznych producenta. Warto w tym celu zakupić miękkie szczotki oraz ściereczki. Posiłkować się należy preparatami, które są stricte przeznaczone do czyszczenia marmuru. Uzupełnieniem mogą być dodatkowe preparaty impregnujące. Dokładną kosmetykę schody marmurowe powinny przechodzić średnio co 2-3 lata, także nie jest to zabieg uciążliwy i czasochłonny.

Cenne uwagi kamieniarzy, które należy wziąć sobie do serca

Jeśli chcemy, aby schody marmurowe przetrwały lata, to warto posłuchać cennych rad profesjonalnych kamieniarzy. Nie należy lekceważyć zaleceń częstego czyszczenia stopni wodą z płynem do mycia naczyń. Niezależnie też od pory roku warto je zamiatać bądź odśnieżać, jeśli mamy do czynienia ze schodami znajdującymi się na zewnątrz. Pomimo odporności marmuru trzeba pamiętać, że jeśli o niego odpowiednio nie zadbamy, to straci swój pierwotny blask.