Parapety

Parapety z kamienia mogą mieć zastosowanie wewnętrzne i zewnętrzne.

Parapety zewnętrzne montuje się po to, żeby woda deszczowa mogła spływać w dół nie powodując zawilgocenia fragmentu ściany pod oknem. Ze względu na to, że narażone są one na działanie czynników atmosferycznych, powinny być wykonane z kamienia, który jest odporny na wilgoć i charakteryzuje się dużą trwałością. Dodatkowo na spodzie parapetów wykonywane są specjalne nacięcia, tzw. kapinosy, które zapobiegają przemieszczaniu się kropel wody w kierunku ściany budynku. Do zastosowań zewnętrznych najlepiej sprawdzą się parapety z granitu.

Parapety wewnętrzne kamienne zabezpieczają wnękę okienną przed uszkodzeniami i pełnią w pomieszczeniu funkcję dekoracyjną. Wewnętrzne parapety marmurowe lub granitowe mogą też pełnić funkcję użytkową, jako półka czy miejsce ekspozycji kwiatów doniczkowych. Dokonując zakupu parapetu z kamienia z założenia nabywamy produkt, który posłuży nam przez dziesiątki lat, dlatego przy wyborze warto przyjrzeć się dokładnie poszczególnym rodzajom kamienia, ich gatunkom i kolorom.

Parapety z kamienia są coraz częściej wykorzystywane w pracach wykończeniowych.

Kamień naturalny doskonale komponuje się z różnego rodzaju materiałami takimi, jak drewno, metal czy tworzywa sztuczne, dlatego sprawdzi się praktycznie w każdym rodzaju aranżacji.