Blaty marmurowe

Estetyczne pomieszczenie z marmurowym blatem

Blat marmurowy w łazienceKamień jako budulec, z którego wykonane są na przykład blaty w kuchni, jest często wybierany przez wielu klientów zakładów zajmujących się obróbką i sprzedażą. Nie ma się co dziwić, w końcu jest to materiał zarówno bardzo wytrzymały, jak również pięknie się prezentuje, nie tylko w kuchni. Blaty marmurowe, podobnie zresztą jak granitowe, nadają pomieszczeniom szyku i luksusu. Znakomicie mogą się komponować z innymi elementami wystroju. Chwalone ze względu na estetykę są zwłaszcza marmurowe blaty do kuchni, których wspaniała kolorystyka zachwyca nie tylko domowników.

A może tak spróbować blatu marmurowego?

Nawet jeśli trudno je znaleźć u wielu producentów, to warto na nie postawić. Blaty marmurowe może nie są aż tak wytrzymałe oraz trwałe, jak granitowe, ale za to prezentują się wyśmienicie. Mogą się stać prawdziwą wizytówką pomieszczenia, synonimem elegancji i gustu. Oczywiście wiele zależy od tego, na jaki kolor się zdecydujemy i jak będzie wyglądało połączenie blatu z meblami oraz wystrojem pomieszczenia. Nie ulega jednak wątpliwości, że dla osób, dla których najważniejsza jest estetyka oraz akcenty ozdobne, blat z marmuru będzie najbardziej odpowiednim wyborem. Poza tym kamień jest odporny na wysoką temperaturę, więc użycie go właśnie w kuchni z pewnością się sprawdzi.

Pamiętaj o impregnacji blatu marmurowego

Blat marmurowy w kuchniWarto pamiętać, że w porównaniu do granitu kuchenne blaty marmurowe są mniej odporne na zarysowania, zdecydowanie łatwiej też wsiąkają wodę oraz są bardziej miękkie. To oznacza, że czynności, które bez kłopotu można wykonywać na granicie, jak krojenie nożem, na pewno warto unikać w przypadku marmuru. Jest jednak wyjście z tej sytuacji. Marmur z powodzeniem można zabezpieczyć dzięki impregnacji. Są dostępne środki, które sprawią, iż kamień będzie bardziej odporny na działanie czynników zewnętrznych. Inna sprawa, że choćby w przypadku absorbowania cieczy kłopotów łatwo uniknąć, od razu wycierając powierzchnię. Wówczas odbarwienie nie będzie aż tak mocno, o ile w ogóle, groziło marmurom. Okazuje się więc, że marmurowe blaty do kuchni to dobry pomysł, pod warunkiem, że będzie się je regularnie impregnowało. Wówczas uniknie się niebezpieczeństwa plam i przebarwień.

Koniecznie trzeba jednak podkreślić, że marmur ulega ścieraniu, choć i w tym przypadku to nic straconego. Wizyta i interwencja kamieniarza powinna pomóc. Jeżeli zaś idzie o wspomniane już zarysowania, choćby od noża czy ostrych krawędzi innych narzędzi, to używanie deski lub kuchennej tacy czy podstawki także będzie stanowiło zabezpieczenie.

Blat w odpowiednim rozmiarze

Oczywiście jeśli zapadnie decyzja o wyborze marmuru jako materiału, z którego ma zostać wykonany blat do kuchni, to fachowcy zadbają o odpowiedni montaż. Pamiętajmy, że cena blatów marmurowych zależy od wielu czynników – rodzaju materiału, wymiaru oraz wymagań związanych z obróbką i montażem. Dobry specjalista bez większych kłopotów będzie jednak w stanie przygotować blaty marmurowe na wymiar, jakiego oczekujemy.