Przeznaczenie konglomeratu kwarcowego

Przeznaczenie konglomeratu kwarcowego

Surowiec jakim jest konglomerat kwarcowy cieszy się dużym powodzeniem na polskim rynku. W stałych ofertach wielu producentów znajduje się wiele wybarwień kwarców. Tworzywo to powstaje poprzez zmielony kamień kwarcowy w połączeniu z żywicą. Wówczas materiał można uformować do pożądanego kształtu. Z konglomeratu kwarcowego powstaje wiele blatów cieszących się uznaniem ze względu na swoje właściwości.

W jakich miejscach wykorzystywany jest konglomerat kwarcowy?

Kwarcogranit jest kompozytem, który wytwarza się na bazie naturalnych kwarców, żywicy, polimerów i innych dodatków. Jego właściwości zdecydowanie różnią się od granitu i marmuru, przez co znajduje szerokie zastosowanie. Dodawane jony srebra sprawiają, że konglomerat kwarcowy uzyskuje właściwości antybakteryjne. W ten sposób często wykorzystywany jest do produkcji armatury sanitarnej w domach, jak i obiektach użyteczności publicznej. Konglomerat kwarcowy staje się popularnym surowcem w takich miejscach, jak hotele, pensjonaty, baseny czy w szpitalach, gdzie ryzyko zakażenia jest największe.

Jak wygląda proces obróbki?

Produkcja tego surowca jest złożona, zanim konglomerat kwarcowy przyjmie pożądaną postać, to musi przejść obróbkę mechaniczną. W jej trakcie dodawana jest żywica i pozostałe dodatki chemiczne. Dzięki temu zwiększona jest jego trwałość. Płyty z kwarcogranitem poddawane ogromnemu ciśnieniu i wysokiej temperaturze stają obojętne chemicznie oraz bezpieczne w użytkowaniu. Najczęściej konglomerat kwarcowy sprzedaje się w postaci płyt o grubości 2 i 3 cm. Oczywiście wymiary mogą być różne, wiele firm wykonuje je zgodnie z życzeniem klienta.

Dlaczego blaty z konglomeratu kwarcowego stały się popularne?

Ten szczególnie trwały budulec najczęściej spożytkowany jako blat kuchenny lub łazienkowy. Jego wyjątkowe wybarwienia i elastyczność pozwala na stworzenie elementów wizualnie przyjemnych dla oka, a oprócz tego bardzo odpornych na działanie środków chemicznych czy też plam, uszkodzeń mechanicznych.