Czy blaty z granitu trzeba w impregnować?

Czy blaty z granitu trzeba w impregnować?

W tym artykule wyjaśnimy Państwu po co stosuje się impregnaty, jak zabezpieczyć i konserwować blaty granitowe oraz przedstawimy najskuteczniejsze preparaty do impregnacji blatów z kamienia.

Czy blaty z granitu trzeba w impregnować?
Jedną z cech kamienia naturalnego jest
jego nasiąkliwość. Po kontakcie z tłuszczami, sokami lub innymi substancjami barwiącymi mogą powstać na nim trudne do usunięcia plamy. Miejscem gdzie blat z granitu najbardziej narażony jest na działanie tych substancji jest nez wątpienia kuchnia. Dlatego jeśli chcemy, aby nasze blaty kuchenne zawsze wyglądały jak nowe to musimy zadbać o ich odpowiednią impregnację.

 

Impregnacja zabezpiecza również blat z kamienia przed wchłanianiem samej wody i dzięki temu po myciu krople pozostają na powierzchni blatu, łatwo je zetrzeć, a blat pozostaje suchy – nie chłonie wilgoci.

Jakich preparatów użyć do impregnacji?

Na rynku dostępnych jest wiele impregnatów , niestety większość z nich ze względu na skład nie posiada certyfikatu dopuszczającego do kontaktu z żywnością, a to w przypadku konserwacji blatów granitowych w kuchni jest sprawą najważniejszą. Preparaty te są szkodliwe, a dodatkowo często zamiast zabezpieczyć blat graniowy powodują jego trwałe odbarwienie. Szczególnie uważać należy na tanie impregnaty z marketów.

My testowaliśmy wiele środków dostępnych na rynku, ale najbardziej przekonaliśmy się i uważamy za najskuteczniejsze preparaty włoskiej firmy Tenax oraz niemieckiej firmy Akemi . Po użyciu tych preparatów blaty granitowe będą trwale zabezpieczone przed wchłanianiem wszelkiego rodzaju substancji a Państwo będą cieszyć się ich pięknem przez wieki.